Jednym z podstawowych skojarzeń medycznych, związanych z ciążą, jest przeprowadzania badania USG. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – jak często powinno być wykonywane? Co więcej, nie wszystkie przyszłe mamy wiedząc, czy powinny się do niego w jakiś sposób przygotować oraz jaki jest wpływ badania USG na organizm kobiety w ciąży. Tymczasem jest to wiedza, którą warto przyswoić nie tylko w trakcie ciąży, ale również w sytuacji, gdy dopiero przymierzamy się do planowania potomstwa z naszym partnerem lub partnerką.
USG – co to takiego?
Badanie USG to innymi słowy badanie ultrasonograficzne. Polega ono na wykorzystaniu techniki obrazowania, która pozwala zwizualizować fale dźwiękowe, przesyłane do wnętrza ciała kobiety i odbijające się od tego, co znajduje się w środku – a więc nie tylko narządów, ale również płodu. Dzięki ultrasonografii na ekranie monitora wyświetla się obraz dziecka, które przyszła mama nosi pod swoim sercem.
Współczesne aparaty ultrasonograficzne oferują lekarzom, jak i pacjentkom coraz większą rozdzielczość obrazu, dzięki czemu zdjęcie USG maluszka jest o wiele wyraźniejsze i z powodzeniem można dostrzec jego kształtujące się dopiero części ciała. To właś