Dietetyka Warszawa

Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, a także zapobieganiem chorobom poprzez prawidłowe odżywianie, regulację masy ciała i edukację żywieniową. Posiada bardzo szeroką wiedzę na temat komponowania planów i zaleceń żywieniowych zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym pacjenta, ale także uwzględniając wyniki badań, występujące alergie i nietolerancje pokarmowe, niedobory składników odżywczych i preferencje pacjenta. Dietetyk posiada także wiedzę z zakresu funkcjonowania układu pokarmowego oraz jego wpływu na cały organizm. 

Wizyta u dietetyka często jest kojarzona głównie z chęcią zrzucenia nadprogramowych kilogramów, jednak warto się do niego zgłosić również w wielu innych przypadkach. Dietetyk jest pomocny w przypadku:

 • nadwagi i otyłości, 
 • stwierdzonych niedoborów pokarmowych,
 • problemów z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego (wrzodów, zapalenia żołądka i jelit, refluksu, SIBO, IBS, chorób jelita grubego itd.),
 • zdiagnozowanej insulinooporności lub cukrzycy,
 • problemów hormonalnych, chorób tarczycy, PCOS, endometriozy, anemii,
 • chorób autoimmunologicznych,
 • nadciśnienia,
 • alergii, nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych,
 • potrzeby dopasowania żywienia w czasie ciąży i laktacji (także w przypadku cukrzycy ciążowej).

Do dietetyka może zgłosić się każda osoba, która chce otrzymać spersonalizowany plan żywieniowy, uwzględniający jepotrzeby, a także zasady zdrowego żywienia i zapobiegania chorobom lub zwyczajnie nauczyć się „jeść zdrowiej”, aby czuć się lepiej w swoim ciele. 

Ze specjalistą można także skonsultować się w przypadku chęci przejścia na określony typ diety (np. na dietę wegetariańską, wegańskąbezlaktozową itp), ponieważ przy przejściu na dowolny rodzaj diety, która eliminuje jakiś składnik pokarmowy (np. gluten, mięso, laktoza itd.) istotne jest wykluczenie przeciwwskazań oraz udzielenie specjalistycznych wskazówek na temat tego rodzaju żywienia i ewentualne zalecenie indywidualnie dopasowanej suplementacji.

Podczas wizyty w gabinecie dietetyk przeprowadza przede wszystkim szczegółowy wywiad żywieniowy oraz zdrowotny. Dla specjalisty jest to świetny punkt wyjścia do analizy nawyków żywieniowych pacjenta, pozwalający na zidentyfikowanie i poprawę obszarów, które tego wymagają. Jeśli pacjent nie dysponuje aktualnymi wynikami podstawowych badań, dietetyk może zasugerować ich wykonanie po przeanalizowaniu sposobu żywienia i występujących schorzeń, alergii lub nietolerancjiNa pierwszej wizycie dietetyk może wykonać także analizę składu ciała na specjalnym analizatorze. Następnie dobierze właściwy sposób odżywiania i przygotuje indywidualnie dobrany do stanu zdrowia, wieku, płci i preferencji plan żywieniowy oraz zalecenia. Warto wiedzieć, że taki plan podlega aktualizacji podczas wizyt kontrolnych – zgodnie z wynikami aktualnych badań oraz zgłaszanymi przez pacjenta zastrzeżeniami.

Dietetyk nie daje pacjentowi gotowego szablonu diety już na pierwszej wizycie, ale dobiera dietę indywidualnie dla każdej osoby biorąc pod uwagę m.in. wiek, płeć, schorzenia, przyjmowane leki, tryb życia, rodzaj pracy, preferencje żywieniowe i możliwości finansowe.

 • specjalista systematycznie aktualizuje zaleconą dietę w oparciu o wyniki badań, aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych,
 • nie obiecuje spektakularnych efektów w krótkim czasie,
 • dietoterapię opiera na zblilansowanym i indywidualnie dobranym planie żywieniowym oraz edukacji pacjenta, a nie na sprzedaży suplementów diety i środków odchudzających.

Cennik usług z dietetyki

Nasi specjaliści

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Lub wypełnij formularz.

Zadzwonimy do Ciebie.

Wiadomość została wysłana.
Wiadomość nie została wysłana.