Jednym z tematów, które nie należą do łatwych w związku, jest życie intymne po porodzie. Jest to kwestia na tyle delikatna, że w pierwszej kolejności musimy odczekać okres połogu, a potem… no właśnie – a potem „to zależy”. Kiedy seks po porodzie może okazać się pochopną, podjętą przedwcześnie decyzją, a kiedy możemy mówić o tym, że nadszedł odpowiedni moment na ponowny rozkwit życia intymnego partnerów? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Kiedy zacząć ponownie współżycie seksualne?

Patrząc z medycznego punktu widzenia, po porodzie kobieta powinna odczekać okres połogu – w przypadku cięcia cesarskiego musi upłynąć minimum 6 tygodni, w przypadku porodu naturalnego natomiast od 6 do 8 tygodni. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który dzień po porodzie jest tym odpowiednim – ponieważ każda kobieta przeżywa poród w zupełnie inny sposób, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który indywidualnie rozpatrzy nasz przypadek i wskaże, kiedy współżycie po ciąży i porodzie będzie dla pacjentki nie tylko bezpieczne, ale zarazem komfortowe. 

Aby bez obaw wrócić z partnerem do uprawiania seksu, musi bowiem zostać zatrzymane krwawienie z pochwy, konieczne jest także sprawdzenie stan rany po ewentualnym nacięciu lub samoistnym pęknięciu krocza podczas porodu, a w przypadku porodu przez cięcie cesarskie – znaczenie ma tempo gojenia się ran. Ponieważ pierwsze zbliżenia po porodzie mogą okazać się dla pacjentki bardzo bolesne, warto ponownie wkraczać w sferę intymną z partnerem w sposób delikatny, zaczynając od pieszczot, czy też stymulacji dłonią.

Nie tylko kondycja fizyczna ma znaczenie

Wbrew pozorom, stan fizyczny partnerki, umożliwiający z medycznego punktu widzenia powrót do współżycia, wcale nie jest najważniejszym czynnikiem, determinującym pojawienie się zielonego światła dla partnerów w tym aspekcie. O wiele ważniejsze jest samopoczucie i komfort psychiczny kobiety, dla której nierzadko sam poród i związany z nim pobyt w szpitalu były już nad wyraz trudnymi doświadczeniami. Biorąc pod uwagę tzw. baby blues, czyli obniżenie nastroju po porodzie oraz występujące w ciele matki zmiany hormonalne, zdecydowanie bezpieczniej jest dać sobie nawzajem czas i okazać zrozumienie, zamiast zastanawiać się, kiedy możliwe będzie ponowne zbliżenie seksualne. 

Pomocna może okazać się po prostu rozmowa partnerów, dotycząca bliskości i wzajemnych oczekiwań, pragnień, ale także obaw. Zwłaszcza, że te z pewnością występują, co więcej – dla obu stron kształtują się zupełnie inaczej. Kobieta zazwyczaj jest zmęczona porodem i większość swojej uwagi skupia na dziecku. Nie myśli o kolejnym zajściu w ciążę, bądź też boi się tego. Z powodu zmian, jakie zaszły w jej ciele, może czuć się mniej atrakcyjna, a zmiany w obrębie pochwy mogą powodować, że wyraża także obawy o jakość współżycia seksualnego.

Równocześnie jej partner zazwyczaj tęskni za bliskością, brakuje mu jej. Warto zatem porozmawiać wzajemnie o swoich potrzebach, oczekiwaniach i poszukać takich środków, jak drobne gesty, czuły dotyk i pieszczoty, które nie będą stanowiły głównego trzonu bliskości między partnerami, lecz staną się fizyczną otoczką budowanego nieustannie poczucia zrozumienia i – co ważniejsze – bezpieczeństwa.

Jak zadbać o ponowny „pierwszy raz”?

Kiedy już obie strony zgodnie uznają, że zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym gotowe są na współżycie seksualne, warto zadbać o wyjątkowość tej chwili. Choć najważniejszą osobą w domu staje się niemowlę, dobrze jest zatroszczyć się o opiekę nad nim i zyskać tym samym dwie-trzy godziny komfortu, bez presji i obaw o to, że maluszek się obudzi lub zapłacze. Równie ważne jest zbudowanie odpowiedniej atmosfery – to właśnie ten moment, w którym ciepła i długa kąpiel w wannie, w blasku świec, przy romantycznej muzyce, zakończona wspólnym masażem sprawdzi się znakomicie. 

Najważniejsze, by się nie spieszyć ani nie wymuszać niczego na partnerze lub partnerce. Być może dojdzie między Wami do stosunku seksualnego, a być może skończy się po prostu na pieszczotach i przytulaniu. W obu przypadkach zrobicie jednak zdecydowany krok naprzód w odbudowywaniu sfery intymnej Waszej relacji, a próby przyspieszenia czegokolwiek mogą spowodować wycofanie się lub opó drugiej strony. 

Pozycje seksualne po porodzie

Należy przy tym pamiętać o tym, że pierwszy seks może okazać się dla partnerki bolesny, dlatego warto być nie tylko delikatnym, ale też zadbać o takie pozycje seksualne, które w jak największym stopniu pozwolą uniknąć dodatkowego bólu. Dobrym rozwiązaniem może być pozycja misjonarska, w przypadku której kobieta nie napina mięśni brzucha, może natomiast kontrolować głębokość penetracji pochwy i wskazywać partnerowi, do jakiego momentu jest jej przyjemnie, a gdzie zaczyna się ewentualna granica bólu i dyskomfortu.

Innym rozwiązaniem sprzyjającym powrotowi do uprawiania seksu w związku jest pozycja „na jeźdźca”, bądź też pozycja „na łyżeczkę”, która doskonale sprawdza się zwłaszcza po cięciu cesarskim. W trakcie stosunku bowiem kobieta ma nie tylko możliwość kontrolowania głębokości penetracji, ale także nie ma obaw o to, że partner będzie uciskać na bliznę po cięciu.

Kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli odczuwasz spadek satysfakcji z życia intymnego po porodzie możesz skorzystać z nowoczesnych metod wykorzystywanych ginekologii estetycznej, które pomogą Ci odzyskać radość i przyjemność ze współżycia. Zapraszamy na konsultacje!