Problemy nietrzymania moczu przez dorosłe kobiety wbrew pozorom nie jest marginalny. Z danych statystycznych wynika, że aż 2 miliony Polem cierpi na tę przypadłość, a zaledwie 300 tysięcy z nich ma na tyle odwagi, by porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Niejednokrotnie pacjentki uznają ten problem za na tyle wstydliwy, że pomijają go, nawet kosztem własnego zdrowia. Tymczasem nieleczone nietrzymanie moczu przez osobę dorosłą może prowadzić do szeregu schorzeń, takich jak zapalenie dróg rodnych lub zapalenie układu moczowego.

Jakie są powody nietrzymania moczu?

Inkontynencja, bo tak fachowo nazywane jest przez lekarzy nietrzymanie moczu przez pacjenta, może dotykać nas z różnego rodzaju powodów. Jednym z najczęstszych są infekcje, atakujące układ moczowo-płciowy. W ich przypadku nietrzymanie moczu stanowi nierzadko główny objaw tego, że z układem tym jest coś nie tak. W takiej sytuacji konieczne jest podanie pacjentce antybiotyków, a po leczeniu farmakologicznym najczęściej układ moczowo-płciowy wraca do normy, a problem z nietrzymaniem moczu przestaje istnieć. 

Niestety, istnieją także inne powody nietrzymania moczu, związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele pacjentki. Przede wszystkim mamy w takim przypadku do czynienia z obniżeniem poziomu estrogenów. W efekcie dochodzi bowiem do znacznego spadku elastyczności mięśni dna miednicy, a także przepony moczowo-płciowej, co z kolei powoduje, że narządy te wraz z cewką moczową ulegają obniżeniu. Z problemem natury hormonalnej najczęściej mają do czynienia kobiety po menopauzie oraz te z nich, które aktualnie miesiączkują.

Wreszcie trzecim powodem, wpływającym na pojawienie się problemu nietrzymania moczu, jest czasami przebyty poród. O ile samo urodzenie dziecka nie stanowi wystarczającego powodu, niekiedy w wyniku komplikacji dochodzi do rozciągnięcia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy. Problem z nietrzymaniem moczu może także pojawić się u osób, które stosują zbyt często środki moczopędne, cierpią na otyłość lub wykonują ciężką pracę fizyczną.

Nietrzymanie moczu – kiedy pomyśleć o leczeniu?

Nie ulega wątpliwości, że najlepiej udać się do lekarza zaraz po tym, gdy spostrzeżemy pierwsze objawy braku kontroli nad trzymaniem moczu. Im szybciej lekarz postawi diagnozę i rozpocznie proces leczenia, tym szybciej wrócimy do pełni sprawności i pozbędziemy się towarzyszącego tej dolegliwości dyskomfortu. 

Zasadniczo wyróżnić możemy trzy stopnie (stadia) tego schorzenia. Z pierwszym stopniem nietrzymania moczu mamy do czynienia przykładowo wówczas, gdy niekontrolowany wypływ moczu ma miejsce w momencie napięcia powłok brzusznych. Związany jest on z szybkim wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, co oznacza, że przykładowo nietrzymanie moczu pojawia się podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kichnięć lub śmiechu. Drugi stopień inkontynencji wiąże się z niekontrolowanym wypływem moczu podczas takich czynności, jak bieganie, wchodzenie po schodach czy też praca fizyczna. Jeśli jednak w naszym przypadku niekontrolowany wypływ moczu pojawia się w dowolnym momencie, nawet wówczas, gdy po prostu stoimy i gawędzimy ze znajomymi, jest to definitywnie objaw trzeciego stopnia tej niekomfortowej dolegliwości.

Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu?

Jedną z metod leczenia nietrzymania moczu jest samodzielne trenowanie i ćwiczenie mięśni Kegla, kolejną – zabieg chirurgiczny, współczesna medycyna jednak oferuje także inne, całkowicie nieinwazyjne rozwiązanie. Jest nim laseroterapia, czyli leczenie nietrzymania moczu za pomocą lasera. W takim przypadku pacjent nie tylko nie wymaga hospitalizacji ani okresu rekonwalescencji po zabiegu, lecz nie ma także obaw o utratę krwi podczas procesu leczenia.

Na czym polega laserowe leczenie dolegliwości?

Sam zabieg jest nie tylko bezbolesny, ale i szybki – trwa bowiem od 5 do 10 minut. W tym czasie lekarz, wykorzystując wiązkę lasera, wprowadza ją do pochwy pacjentki, doprowadzając nie tylko do obkurczania ścian pochwy, ale i stymulacji włókien kolagenowych. W efekcie w organizmie pacjentki zachodzi poprawa ułożenia cewki moczowej. Aby metoda ta była jak najbardziej skuteczna, do pochwy wprowadzana jest specjalnie modelowana głowica lasera, dzięki której wiązka trafia bezpośrednio w przedsionek, przednią ściankę pochwy oraz ujście pęcherza moczowego. Ponieważ zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Aby w pełni wyleczyć nietrzymanie moczu, zależnie od stadium, w jakim znajduje się pacjentka i jej stanu zdrowia, konieczne może być wykonanie do trzech zabiegów.

Przygotowanie do zabiegu i przeciwwskazania

Sam zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu przeprowadzany jest w gabinecie ginekologicznym jako leczenie ambulatoryjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki, poza wykonaniem badania cytologicznego. Jeśli u pacjentki występują jednak dodatkowe choroby, konieczne może być dostarczenie opinii lekarza specjalisty, który zapewni, że nie widzi przeciwwskazań do przeprowadzenia tego typu zabiegu w związku z prowadzoną przez niego chorobą.

Warto mieć także świadomość, że istnieje kilka czynników, będących przeciwwskazaniami do przeprowadzenia przez lekarza laserowego leczenia nietrzymania moczu. Pierwszym z nich jest bez wątpienia ciąża. Kolejny to występująca aktualnie miesiączka, a także występowanie u pacjentki infekcji intymnych. Wreszcie, ostatnim przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laserowego zabiegu są choroby nowotworowe.

Przeczytaj o zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu w naszej klinice.