Aby obie strony czerpały równą przyjemność ze stosunku seksualnego, potrzebna jest nie tylko odpowiednia gra wstępna. O wiele większe znaczenie ma fakt czy partnerzy nie cierpią z powodu żadnych dolegliwości. Choć te, które związane z męskimi narządami płciowymi wielu osobom kojarzą się wyłącznie ze stanem zapalnym, infekcją, chorobą zakaźną lub stanami nowotworowymi, istnieją także inne czynniki, które mogą wywoływać dyskomfort u partnera. Jednym z nich jest za krótkie wędzidełko prącia – na szczęście istnieje na to skuteczne rozwiązanie.

Czym jest wędzidełko prącia?

Wędzidełko prącia stanowi cieniutki fałd skórny, który składa się z tkanki łącznej. Przebiega on w kierunku napletka, poczynając od dołu powierzchni żołędzia. To właśnie wędzidełko podtrzymuje napletek i odpowiada na jego swobodne zsuwanie się zarówno w stanie zwisu, jak i podczas wzwodu. Aby było to możliwe, wędzidełko musi być odpowiedniej długości, a zarazem elastyczne, by nie stwarzać trudności podczas stosunku seksualnego.

Czy krótkie wędzidełko oznacza problemy?

Bez wątpienia zbyt krótkie wędzidełko prowadzi do uczucia dyskomfortu, a w niektórych przypadkach może być także powodem bólu podczas zsuwania napletka z prącia. W takiej sytuacji może niestety dojść do pęknięcia lub zerwania wędzidełka, czemu towarzyszyć będzie nie tylko silny ból, ale i krwawienie. Krótkie wędzidełko może także prowadzić do pojawienia się dyspareunii – czyli bólu odczuwanego podczas odbywania stosunku seksualnego. Innym ze skutków zbyt krótkiego wędzidełka prącia jest osiąganie przez pacjenta przedwczesnego wytrysku. 

Krótkie wędzidełko – przyczyny

Istnieje kilka powodów, które wskazywane są jako potencjalne przyczyny krótkiego wędzidełka prącia. Przede wszystkim mowa tu o wrodzonych wadach genetycznych – wędzidełko jest za krótkie już w chwili narodzin, jednak do nastoletniego wieku nie stwarza ono żadnych problemów. Dopiero wówczas, gdy młody mężczyzna rozpoczyna swoje życie seksualne, okazuje się, że problem istnieje – co więcej, utrudnia penetrację. O wiele częściej niż wady wrodzone powodami krótkiego wędzidełka prącia okazują się jednak przebyte infekcje, stany zapalne oraz urazy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent zwlekał z wizytą u lekarza, a kłopotliwy problem doprowadził do częściowego naderwania się wędzidełka lub jego całkowitego zerwania.

Na czym polega plastyka wędzidełka prącia?

Rozwiązaniem na problem z krótkim wędzidełkiem prącia jest frenuloplastyka, czyli zabieg jego wydłużenia. Ten zabieg plastyczny trwa około 15 do 20 minut i odbywa się przy miejscowym znieczuleniu. Lekarz nacina poprzecznie wędzidełko, a następnie zszywa je w odpowiedni sposób – tak, by uległo ono wydłużeniu, a zarazem stało się bardziej elastyczne niż do tej pory. W następnych 4-5 tygodniach po zabiegu wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna, a także stosowanie się do zaleceń lekarza, by nie tylko przyspieszyć gojenie ran po zabiegu, ale i wrócić do sprawności seksualnej. Konieczne jest także delikatne odprowadzanie napletka, by umożliwić zagojenie rany bez drażnienia zszywanego miejsca.

Szwy powinny rozpuścić się samoistnie do 10 dnia po zabiegu, zaleca się natomiast stosowanie 3% kwasu bornego do obmywania rany, a miejscowo stosowanie maści z antybiotykiem przez trzy dni po zabiegu. Po tym czasie należy udać się na wizytę kontrolną, by lekarz potwierdził prawidłowe gojenie się rany pozabiegowej. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, takiego jak gorączka, krwawienia, wyciek ropy z rany lub jej zaczerwienienie, a także utrzymujący się obrzęk skóry prącia, konieczne jest nawiązanie kontaktu z urologiem i umówienie dodatkowej wizyty.

Jak przygotować się do zabiegu?

Choć sam zabieg wykonywany jest szybko, a dzięki znieczuleniu miejscowym również bezboleśnie, może w jego trakcie dojść do upływu krwi podczas nacinania wędzidełka. Z tego powodu pacjent zainteresowany plastyką wędzidełka prącia powinien na dwa tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem wykonać szereg badań krwi. Konieczne jest sprawdzenie morfologii, elektrolitów, układu krzepnięcia, a także grupy krwi pacjenta. Co więcej, wśród badań, które należy wykonać znajduje się także glukoza, kreatynina, antygen Hbs oraz przeciwciała ANTY-HCV.

Frenuloplastyka – przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, także frenuloplastyka wiąże się z obostrzeniami. W jakich sytuacjach plastyka wędzidełka prącia może okazać się niemożliwa? Przede wszystkim w przypadku aktywnych infekcji narządów płciowych – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu będzie jednak także trwające leczenie antybiotykami, niewydolność nerek lub niewydolność oddechowo-krążeniowa, choroby układowe, poważne schorzenia wątroby u pacjenta, choroby autoimmunologiczne, a także zaburzenia krzepnięcia krwi. Frenuloplastyka nie zostanie wykonana również w przypadku chorób nowotworowych oraz korzystania z radioterapii lub chemioterapii, jak również w przypadku pacjentów chorujących na epilepsję lub inne schorzenia natury neurologicznej. 

Przeczytaj więcej o zabiegach z zakresu urologii estetycznej wykonywanych w naszej klinice.