Istnieją schorzenia, które są wrodzone, istnieją również takie, które mogą być nabyte w trakcie naszego życia. Są jednak również takie dolegliwości, które mogą pojawić się zarówno w chwili urodzenia, jak i wystąpić po wielu latach. Tak właśnie jest ze stulejką, czyli zwężeniem ujścia napletka, które dotyka część mężczyzn. W jaki sposób uwolnić się od tego schorzenia? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Co to jest stulejka?

Stulejka stanowi wadę w budowie napletka, która to uniemożliwia lub utrudnia zsuwanie go z żołędzi prącia. Możliwe jest również pojawienie się takiego stanu, w którym pacjent jest w stanie zsuwać napletek, ale podczas wzwodu powoduje on bolesny ucisk na prącie, co – podobnie jak samo zwężenie ujścia napletka – wywołuje ból w trakcie stosunku seksualnego. To jednak nie jedyny problem – kłopoty pojawiają się również w kwestii utrzymania higieny intymnej. Nietrudno wówczas o pojawienie się stanu zapalnego lub rozwinięcia choroby bakteryjnej, co w efekcie może doprowadzić nie tylko do chorób nerek lub pęcherza, ale nawet do raka prącia.

Rodzaje stulejki

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia – stulejkę częściową, zwaną także niepełną oraz stulejkę pełną. W przypadku częściowej stulejki mamy do czynienia z mniej zaawansowanym stanem chorobowym. Pacjent jest w stanie zdjąć napletek z prącia w stanie spoczynku, jednak podczas wzwodu jest to niemożliwe. W niektórych przypadkach sytuacja ta dotyczy także pacjenta, który jest w stanie zsunąć napletek z żołędzi prącia podczas wzwodu, jednak sprawia mu to ogromny ból.

Ze stulejką pełną mamy do czynienia wówczas, gdy ujście napletka jest na tyle wąskie, że niemożliwe jest zsunięcie go z żołędzi ani w stanie wzwodu, ani w stanie spoczynku. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poddanie się leczeniu stulejki.

Stulejka – problem dzieci czy dorosłych?

W przypadku dzieci mamy do czynienia z dwoma rodzajami stulejki – fizjologiczną bądź patologiczną. Ta pierwsza ma miejsce u 9 na 10 chłopców w wieku do trzeciego roku życia. Najczęściej zanika ona samoistnie, kiedy napletek ulega rozluźnieniu w sposób naturalny i nie ma wówczas powodów do obaw. Patologiczna stulejka u dzieci występuje wówczas, gdy na dalszym etapie ich rozwoju nadal nie można zdjąć napletka z żołędzia, a na napletku zaczynają pojawiać się blizny, wynikające z naciągania go i pękania skóry. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia, polegającego na smarowaniu okolic napletka specjalną maścią, zawierającą glikokortykosteroidy.

Przyczyny powstawania stulejki w dorosłym wieku

O wiele rzadziej stulejka dotyczy dorosłych – to właśnie w ich przypadku mamy do czynienia z chorobą nabytą, która może zostać wywołana przez jeden z kilku czynników. Powodem pojawienia się stulejki u osoby dorosłej najczęściej bywają:

  • niedostateczna higieny okolicy napletka, zwłaszcza skóry pod napletkiem,
  • przewlekłe choroby zapalne skóry napletka (jak przykładowo liszaj twardzinowy),
  • powikłania po zabiegach urologicznych,
  • zbyt krótkie wędzidełko napletka, które uniemożliwia zsunięcie go w sposób całkowity,
  • nawracające stany zapalne żołędzi, napletka lub cewki moczowej,
  • zbyt gwałtowne próby zsuwania napletka – w ich wyniku mogą pojawić się zarówno mikrourazy, jak i blizny, które nie tylko będą sprawiać ból, ale wręcz utrudniać prawidłowe zsuwanie napletka z żołędzi prącia,
  • zwężające zapalenia żołędzi – przewlekłą choroba skóry, występująca u niektórych mężczyzn, charakteryzująca się pojawieniem białych zmian o charakterze zanikowym w okolicach intymnych – na ujściu cewki moczowej, napletku lub żołędzi.

W skrajnych przypadkach stulejka może pojawić się również niespodziewanie, w związku ze zmianami, zachodzącymi w całym ciele mężczyzny, na przykład w wyniku zachorowania na cukrzycę typu 2.

Operacyjne leczenie stulejki

W przypadku osób dorosłych konieczne jest w większości przypadków operacyjne leczenie stulejki. Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, który może zostać przeprowadzony na dwa sposoby. Jeden z nich to obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Drugim, mniej inwazyjnym sposobem jest dokonanie plastyki napletka – wówczas celem lekarza jest poszerzenie ujścia napletka bez dokonywania jego całkowitego usunięcia. 

Alternatywnym rozwiązaniem może być laserowe usunięcie napletka – wówczas pod wpływem promienia, padającego na napletek, dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych i limfatycznych, a woda znajdująca się w tkance ulega podgrzaniu, a następnie odparowaniu.

Jak zapobiegać powstawaniu stulejki?

Bez względu na wiek warto zadbać o prawidłowe zachowanie higieny okolic intymnych, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stulejki. Konieczne jest zatem regularne, codzienne mycie prącia i okolic intymnych ciepłą wodą, dbając o dokładne oczyszczenie go. Równie istotne jest odciąganie napletka i mycie skóry, która znajduje się bezpośrednio pod nim, bo właśnie tam gromadzi się mastka. Warto także zadbać o odpowiednie żele lub mydło, które nie mają sztucznych substancji zapachowych – nierzadko to właśnie one działają drażniąco na prącie i skórę napletka.

W naszej klinice znajdziesz specjalistów, którzy zajmują się leczeniem stulejki zarówno u dzieci jak i u dorosłych.